Blog

Na ile jesteśmy w sercu, a na ile w umyśle?

Serdecznie Wam polecam zrobienie sobie poniższego testu. Może on stanowić bardzo oświecający wgląd w to, z jakiej przestrzeni przeżywasz swoje życie, na ile naprawdę jesteś w sercu, a na ile jeszcze w umyśle. Cały poniższy fragment przetłumaczyłem z książki Paula Pearsalla pt.: „Kod serca”.

TEST NA ROZPOZNANIE AMPLITUDY ENERGII SERCA

(stworzony przez dr Peaula Pearsalla na podstawie badań z zakresu  psychoneuroimmunologii, psychologii społecznej, psychologii zdrowia i epidemiologii)

PUNKTACJA:
0= nigdy
1= prawie nigdy
2=więcej niż czasami
3=dużo
4- prawie zawsze

_ 1. Czy masz skłonność do pośpiechu?
_ 2. Czy jesteś tak zajęty, że inni boją się „zakłócić twój spokój”?
_ 3. Czy inni powiedzieliby, że chodzisz szybko lub szybko jeździsz samochodem?
_4. Czy lubisz zaoszczędzać czas poprzez robienie wielu rzeczy naraz i/lub myślenie o jednym podczas gdy robisz coś innego?
_5. Czy zawsze wydaje się, że stajesz w wolniejszej kolejce w supermarkecie?
_6. Czy frustrują cię „nieupoważnieni użytkownicy pasa szybkiego ruchu”?
_7. Czy szybko jesz?
_8. Czy włączasz przyciski w windzie, które już są włączone?
_9. Czy mówisz szybko, co wyrażać się może w gwałtownym braniu wdechu, rozprzestrzenianiu kropelek śliny podczas mówienia czy trudności w wysłowieniu się?
_10. Czy pospieszasz innych w mówieniu, używając wyrażeń typu, „yhy”, „yhm”, „tak”, „tak, tak” lub poprzez nucenie pod nosem?
_11. Czy okazujesz w sposób ekstrawertyczny swoje zniesmaczenie? (np. cykanie językiem, chrząkanie, przekrzywianie głowy, podnoszenie lewej strony ust, wzdychanie, kładzenie ręki na biodrze, „wywracanie oczami”)
_ 12. Czy wkurzasz się w trakcie prowadzenia samochodu?
_13. Czy potrafisz być cyniczny i nieufny wobec motywacji innych ludzi?
_14. Czy doświadczasz problemów ze spaniem? (np. bezsenność, chrapanie, zgrzytanie zębami, przerzucanie się z boku na bok)
_15. Czy powtarzasz w umyśle wydarzenia związane z gniewem, ćwiczysz sarkastyczne „powroty” lub riposty, opowiadasz historie o konfliktach w pracy, szerzysz plotki i/lub grozisz opuszczeniem pracy lub związku?
_16. Czy masz rodzinne lub małżeńskie konflikty i/lub zaniedbujesz rodzinę?
_17. Czy po osiągnięciu celu lub dużego sukcesu czujesz, jakby spuszczono z ciebie powietrze?
_18. Czy czujesz, że nie otrzymałeś lub nie otrzymujesz wystarczająco bezwarunkowej miłości od jednego lub obojga rodziców?
_19. Czy w twoim głosie lub śmiechu można się doszukać nuty surowości, krytycyzmu bądź sarkazmu i/lub czy używasz przekleństw?
_20. Czy podczas wypowiadania się masz skłonność do zaciskania pięści, wzruszania ramionami lub ruszania ręką w sposób przypominający cięcie?
_21. Czy unikasz łez na forum publicznym i/lub czy twój śmiech jest głośny, wybuchowy, quasi-humorystyczny i bardziej społeczny niż szczery?
_22. Czy reagujesz emocjonalnie, defensywnie i negatywnie na krytycyzm?
_23. Czy czujesz się śpiący i/lub zasypiasz, gdy siedzisz spokojnie przez jakiś czas lub wyłączasz się podczas „nudnych” spotkań, jakby „cię odcięło na spotkaniu biznesowym”?
_24. Czy odpowiadasz na pytania, zanim zostaną w całości zadane, odpierasz argumenty, zanim zostaną w pełni zaprezentowane i jesteś przekonany o swojej racji?
_25. Czy życie i/lub praca z tobą niosłyby ze sobą stres i napięcie?
_ Suma punktów

INTERPRETOWANIE WŁASNEGO WYNIKU PO WYKONANIU TESTU
0-5 = ZRÓWNOWAŻONA ENERGIA (twoja energia serca jest w zdrowej równowadze)
6-10 = WZBURZONA ENERGIA (wprowadzasz zakłócenia w swoim ciele oraz w ciałach i sercu innych ludzi)
11-20 = BARDZO WZBURZONA ENERGIA (stajesz się naprawdę „utrapieniem” dla własnego ciała oraz ciał i serc innych osób)
21 I WIĘCEJ = ENERGIA TOKSYCZNA (stałeś się naprawdę „utrapieniem” dla własnego ciała oraz ciał i serc innych osób)

I oto jeszcze krótki fragment z książki „Kod Serca”:

ZROZUMIENIE WŁASNEGO WYNIKU
Próbka 1000 pacjentów [doktora Pearsala – przyp. tłumacza], która przeszła test na rozpoznanie amplitudy energii serca, miało średni wynik: 66. Dla kontrastu, próbka 200 Polinezyjczyków, którym dawałem ten sam test podczas podróży z wykładami po wyspach Pacyfiku, miała średni wynik: 8. Gdy obwieszczam wyniki testów podczas spotkań, ktoś zawsze narzeka, że system punktacji jest nierealistyczny. Jedna osoba powiedziała: „Nikt nie jest w stanie uzyskać wyniku poniżej 21 na twoim teście. Nie byliby normalni, gdyby im się to udało; Polinezyjczycy zaś nie jeżdżą samochodami ani nie mają wind – oni nie żyją we współczesnym świecie z całym jego stresem”. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama: „Dokładnie o to mi chodzi”. To, co uznaliśmy za „normalną” energię życiową w naszej codzienności jest dowodem na to, jak mózg nieustannie nadużywa swe ciało i serce. Normalność jest teraz głównym zagrożeniem dla naszego zdrowia. (…)

Każdy element powyższego testu opiera się na najnowszych badaniach psychologii serca. Na podstawie badań z zakresu psychoneuroimmunologii (nauki o tym, w jaki sposób mózg i system immunologiczny wchodzą w interakcję ze światem), psychologii społecznej (nauki badającej, w jakim stopniu związki interpersonalne wpływają na świat oraz są pod wpływem świata), psychologii zdrowia (nauki badającej sposoby, na jakie nasze myślenie i zachowanie wpływa na nasze zdrowie i zdrowie innych) i epidemiologii (nauki badającej przyczyny i wzorce chorobowe) staje się teraz jasne, że mniejsza wrogość i mniejszy cynizm oraz większe poczucie połączenia w postaci bardziej odprężonych, wzajemnie wspierających się systemów to ważny czynnik zapobiegający rozwojowi chorób serca. Przestrzeń w tej książce nie pozwala na pełne omówienie podstaw badawczych dla każdego elementu wykorzystanego w teście, lecz każdy element testu został doń włączony tylko wtedy, gdy jego znaczenie zostało poparte przez przynajmniej pięć współczesnych odkryć badawczych w wyżej wymienionych dziedzinach. Wszystkie te dziedziny pokazują, że chroniczna emocjonalna reaktywność na niewielkie i nieoczekiwane stresory, okazywanie wrogości oraz niecierpliwość wydają się głównymi wskaźnikami niezrównoważonej i zaburzonej toksycznej energii serca.

To tyle od Paula Pearsalla. Niezależnie od tego, jaki był twój wynik, możesz potraktować ten test jako swego rodzaju szczery wgląd w siebie, a być może także motywację do głębokiej wewnętrznej zmiany. Nie chcemy przecież przeżywać reszty życia w bardzo wzburzonej lub toksycznej energii. Zdanie sobie jednak sprawy, że do tej pory to robiliśmy, może być decydującym krokiem do kwantowego skoku w świadomości i zwrotu w kierunku Przebudzonego Serca.

Więcej o „Kodzie Serca” Paula Pearsalla możesz przeczytać TUTAJ.